Quality Cost Search Results

How To: Make high-quality home music recordings on a shoestring budget

If you're a musician, but can't cover the cost of an expensive recording studio to get your song onto a playable media, then this video is what you need. It will show you how to make your own high-quality home music recording studio on a shoestring budget! If you're trying to get the attention of big music record labels, you need some hgih-quality sounds, but you don't need the high-quality costs! The setup is pretty simple— a microphone, MP3 player, sound mixer, headphones and a good-quality...

How To: Ask how much something costs in Spanish

In this free video language lesson, you'll learn how to ask how much something costs in perfect Spanish. Interested in learning Spanish but haven't got the time to take a weekly class? No problemo! The Internet is awash in free, high-quality video lessons like this one. For more information, and to get started using this phrase yourself, watch this helpful video guide for Spanish students.

How To: Use the XPS Document Writer function in Windows Vista

While printers are not normally considered to be at the leading edge of computer technology, these devices have evolved at a lightning pace over the years. Before today's low cost, high-quality inkjet and color laser printers, we used low-quality dot matrix printers and slow laser printers where quality and performance of printing was often questionable. Additionally, documents that looked correct on screen often came out looking differently on paper, due to differences between what the scree...

How To: Interpret derivatives of marginal cost and revenue

This video tells us the method of interpreting derivatives of marginal cost and revenue. If C(x) is the cost of producing x units of a product, C(400) would be the cost to produce 400 units. Now marginal cost is the cost of producing one unit which is equal to the derivative of the cost function or C'(400) which is equal to limit of h tends to zero or lim h->0 [lim(400+h)-lim(400)]/h which is approximately equal to [lim(401)-lim(400)]/1. Similarly, if R(x) is your revenue function, marginal r...

How To: "Back out the tax" from a receipt

In this video, we learn how to back out the tax from a receipt. If you have a receipt where you see how much you paid and know the tax rate, except you want to figure out the cost of the item before the tax. First, take the cost of the item including tax and what the tax rate is. To figure out the original price, let x equal the cost of the item. Add the tax to the cost of the item which will equal the cost you paid. Perform the equation 1x+(tax rate)= (total price). After you figure this equ...

How To: Work with cost & selling price markup in MS Excel

As you might guess, one of the domains in which Microsoft Excel really excels is business math. Brush up on the stuff for your next or current job with this how-to. In this tutorial from everyone's favorite digital spreadsheet guru, YouTube's ExcelIsFun, the 48th installment in his "Excel Business Math" series of free video lessons, you'll learn about the basics of markup on cost and markup on selling price. Markup on cost uses the base cost. Markup on selling price uses the base selling price.

How To: Calculate plate cost for a print shop in MS Excel

Love Microsoft Excel? This clip contains a tip that just might induce you to. With this free video tutorial from ExcelIsFun, the 47th installment of his "YouTubers Love Excel" or YTLE series of free video MS Excel lessons, you'll learn how to calculate total plate cost for a print shop using the VLOOKUP function. Learn to love digital spreadsheets more perfectly with the tricks outlined in this free Microsoft Office how-to.

How To: Calculate markup on cost in Microsoft Excel

As you might guess, one of the domains in which Microsoft Excel really excels is business math. Brush up on the stuff for your next or current job with this how-to. In this tutorial from everyone's favorite digital spreadsheet guru, YouTube's ExcelIsFun, the 49th installment in his "Excel Business Math" series of free video lessons, you'll learn how to make calculations for markup on cost in MS Excel.

How To: Extrapolate given daily fixed costs in MS Excel

New to Microsoft Excel? Looking for a tip? How about a tip so mind-blowingly useful as to qualify as a magic trick? You're in luck. In this MS Excel tutorial from ExcelIsFun, the 325th installment in their series of digital spreadsheet magic tricks, you'll learn how to create a formula that takes a fixed daily cost and calculates the monthly total for months with different number of days.

How To: Origami MIT's mascot brass rat

MIT's mascot, though called a brass rat, is actually a beaver. With the huge cost of the class rings, every MIT student (and those who didn't make it in) can make their own for just the cost of a square piece of paper. Watch this video origami tutorial and learn how to fold MIT's mascot the brass rat beaver out of a piece of paper.

How To: Calculate Shipping Costs with UPS

This video demonstrates how to calculate shipping costs with UPS. UPS provides an easy-to-use online calculator to help customers accurately estimate shipping costs. By following a few simple steps, this tool can help customers control their shipping costs and avoid confusion during the billing process.

How To: Know the pros & cons of laminate flooring

In this tutorial, we learn how to know the pros & cons of laminate flooring. The difference between laminate floor and wood floor is mainly the cost and quality. Laminate flooring will withstand damage better than regular oak flooring can take. But, laminate flooring does not do well if you spill water on top of it. Once the water gets on the edges and stays there for a while it will end up swelling the floor up so it becomes larger than the rest of the flooring. Other than that, laminate is ...

How To: Build a greenhouse to grow flowers or vegetables

In this tutorial, we learn how to build a greenhouse to grow flowers or vegetables. A greenhouse means the growing season doesn't have to end. You should plan the greenhouse out on paper before you begin, and allow space for walkways, location, and more. Make sure you can afford one and know that it will cost more for you to keep the climate in this preferable to grow plants. You can put a number of different glasses on the greenhouse, so pick which one you can afford and prefer the most. Pla...

How To: Save money by refinancing your mortgage

Just because fixed rate mortgage rates have dropped to historic lows doesn't mean that you should automatically refinance. With the economic climate you might not be able to refinance because many banks have tightened the rules for refinancing. As for who is eligible, you will need a 700-720 on your credit score to get the best rates. To refinance at all you need at least a 600. Generally it is worthwhile to refinance if you can save at least a half point off of your current rate. But you do ...

How To: Use SUMPRODUCT for weighted average cost in Excel

This video shows you how to calculate weighted average cost from a transactional data set using SUMPRODUCT function. It explains things very clearly. If you're working with a very large database transactions the SUMPRODUCT function makes it. It works as text if you do the formatting first and then type the number. We put the number in first and then format as text, then press F2 and ENTER.

How To: Make a DIY whiteboard for under $5

This video will teach you how to make a white board at half the cost and a better quality than you can buy and it will last a lot longer. You start with an 8x10 piece of Plexiglass with only surface scratches and spray paint. Try not to touch the side that you're going to paint. Remove only one side of the Plexiglass protecting plastic. Sand any sharp areas and paint in a well-vented area or outside. Paint lightly with the color of your choice and let it dry before adding a second coat. You c...

How To: Lower the cost of home heating

Whether you use electricity, natural gas or heating oil, there are many practical steps you can take to reduce your overall heat consumption and energy bills. In addition, multi-fuel stoves and fireplaces are fast gaining popularity as alternatives to traditional heat sources. Watch this video home improvement tutorial and learn how to lower the cost of home heating.

How To: Change to a 35mm lens adapter on a video camera

35mm lens adapters cost thousands to buy, hundreds to build, degrade the objective technical quality of your video and make your camcorder an entire magnitude more difficult to use. And they won't make your video magically look like film. Nothing will. On the other hand, by adding selective focusing options to small consumer camcorders, 35mm lens adapters have the potential to produce some absolutely gorgeous images. Watch this video tutorial and learn how to adapt a video camera to a 35mm le...

Prev Page